Teďka jsem si všiml, že iPhone 5S má zajímavou, vcelku nenápadnou vlastnost - sklo má speciální protitukovou úpravu (říká se tomu odborně oleofóbní povrch). Nejdřív jsem si říkal, že to je blbina pro jedince, co používají mobil jako podtácek a svačí na něm párek, nebo pro řezníky, když jim mobil při zabijačce spadne do prejtu. Já osobně mám mobil v Jankově ponožce, takže se mě utírá při každém použití. Jako souhlasím, jsou i podstatně vznešenější důvody - třeba grýnpís, když iPhonem pádlují na člunu přes ropnout skrvnu apod.
Ale pak mě došlo, proč to tak je.
Čtečka otisků prstů (výrobce authentec), kterou ten mobil má na hlavním tlačítku, je ve skutečnosti jenom foťák. Je to stejné, jako máte na mnoha noteboocích. Prostě se sejme normální fotka (na notebooku musíte přejet, takže se to fotí po kouscích) a je to. Samozřejmě prd ochrana. Stačí si vytisknout otisk na papír a přiložit, nebo přejet, v případě notebooku.
Jenže na notebooku přejíždíte. Na iPhone nepřejíždíte. Tam jen přikládáte, nebo mačkáte. A tudíž tam necháváte otisky. Na notebooku není co nechat, protože se to přejetím rozmaže, zatímco telefon je plný vašich otisků.
Najdete mobil, máte po ruce prášek, posypete tlačítko, přelepíte páskou a jste přihlášení. Tradá!
Takže by mě zajímalo, jak moc oleofóbní to doopravdy je. Předpokládám, že se to po pár použitích odře a juchů, tzv. ochrana je v háji.
Znovu taky připomínám, jak Mythbusters testovali skutečně profesionální čtečku otisků a jak to dopadlo (najděte klidně i video - mythbusters, season 2006, episode 59, Fingerprint lock).